Hledat na tomto webu:  
Vrahovice : Rodáci : Eduard Peck

Eduard Peck

(1857-1931)

  Narodil se 10. Října 1857 ve Vrahovicích. Byl to etnograf, folklorista, archeolog, historik, numismatik, sběratel lidových pohádek a vlastivědný pracovník. Dětství prožil ve Štípě a ve Zlíně. V letech 1876-1888 působil jako řídicí učitel ve Vizovicích. Přispíval do Časopisu Vlasteneckého musejního spolku olomouckého. Vydal mj. významnou vlastivědnou monografii Okresní hejtmanství holešovské (1892) a monografii Lid na Vyzovsku. Poněkud nedoceněným je jeho folkloristické dílo Valašské národní písně a říkadla s nápěvy do textu vřazenými (1884), které je považováno za doplněk sbírky Erbenovy, Sušilovy a Bartošovy.

 

Otázav se vlídné as osmdesátileté stařenky Kroupové (pozn. správně má býti Roupové), která si i s jinými lidmi, bylo to v neděli dopoledne, ke mně přidružila, jaký je to kříž a co o něm ví, dostal jsem takovou odpověď:
" Toť tu byli pan dochtor ze Zlína a ti pravili, že na tom místě kázali svatý Cyril a Metoděj." Nato já: "A to vy jste prv o tom nevěděli?" "Ba nevěděli," odpověděla stařenka, enom jsme slýchávali, že tudy šel kdysi v noci fryštácký panáček s Pánem Bohem na Březovů a strážní na Lukově, uviďe světlo, vystřelili z kuše a milého panáčka zabili. Oni mysleli, že to idú zbojníci. A tož potom pochovali panáčka a na hrob mu postavili tento kříž.

Eduard Peck: Okresní hejtmanství holešovské

Tisk | Info o článku
Info o článku  x 
Autor: Martin Hájek
Vytvořeno: