Hledat na tomto webu:  
Vrahovice : Archiv : Články : Prostějov zůstal u slibů

Prostějov zůstal u slibů


Letos uplynulo třicet let od připojení Vrahovic k Prostějovu. Někomu se může zdát, že to byl správný krok, který prospěl oběma obcím.

Prostějovu prospěl určitě. Vždyť Vrahovice byly jednou z nejbohatších obcí okresu. Byly tu snad všechny důležité obchody, dobré dopravní spojení (vlakem i autobusem), pošta a hlavně několik podniků, z nichž nejvíce vynikalo OP, které je celé na vrahovickém katastru.

Vedení města Prostějova se snažilo už od konce druhé světové války připojit vesnice z nejbližšího okolí k městu, což by mu ekonomicky velmi prospělo. Poukazovali přitom na to, že tyto vesnice byly s městem fakticky srostlé. Vrahovice k tomu sice daly v r. 1950 souhlas a byly sloučeny s městem, avšak v roce 1954 se opět osamostatnily. Tehdy tam žilo už přes 2.700 obyvatel. V roce 1958 se k Vrahovicím připojily Čechůvky. V té době byla v obci otevřena pošta, promítalo kino (v hostinci “U Moučků”) a později začaly vycházet i obecnínoviny “Vrahovický zpravodaj”. Obchody stále fungovaly a byly státní. Pole byla obhospodařována místním JZD.

Město Prostějov se snažilo tlačit na MNV i na jiné orgány státní správy. Nakonec byla obec “Vrahovice” připojena k Prostějovu rozhodnutím KNV v Brně ode dne 1. ledna 1973. Nejprve byly zrušeny všechny obchody a zároveň zavedena městská hromadná doprava, aby lidé dojížděli za nákupy do města. V obci zůstali jen dva obchody se smíšeným zbožím - “Pramen”. Infrastruktura byla zanedbávána – řada ulic nemá hloubkovou kanalizaci a některé silnice jsou ve velmi špatném stavu.

Peníze jsou investovány všude možně, jen ne do Vrahovic. Vrahovičtí hrozili několikrát vedení města, že pokud se situace nezmění, tak se oddělí. Ti slíbili nápravu. Prostějov zůstal u slibů a Vrahovice u výhružek.


Tisk | Info o článku
Info o článku  x 
Autor: Martin Hájek
Vytvořeno:   23. dubna 2004