Hledat na tomto webu:  

Příroda a civilizace


Vrahovice: Příroda a civilizace
Zpět     Uložit     Tisk


Informace
Autor: Lukáš Hájek
Kontakt:   lukas.haj@centrum.cz
Vytvořeno:   15.06.2009
Přidáno: 17.07.2009
Kategorie: Ostatní
 

Přidat komentář
Přidat
Nadpis:  Kontrolní otázka: 2 + 3 =  
Jméno:   E-mail/web:

    Odesláním formuláře souhlasím s pravidly webu.
Příroda a civilizace

Fotografie, na kterou se nyní díváte, se snaží znepokojovat či provokovat pozorovatele, neboť záměrně porušuje zažité konvence fotografie. Při zběžném pohledu ukazuje ostrý kontrast mezi přírodou a civilizací, při detailnějším nahlédnutí však vidíme, že hranice mezi těmito dvěma světy nejsou tak ostré a dochází k jejich prolínání (např.: komín za stromem) či jakémusi střetu, souboji. Pro lepší pochopení je také důležité si všímat všech detailů - třeba auta za boudou, které jakoby se zde skrývalo a čekalo na svou příležitost. U někoho může celková kompozice fotografie vyvolávat dokonce i pocit existenciální úzkosti.  

 

Fotka je kompozičně nevyvážená, nemá žádné ohnisko, ba co více geometrické linie se naprosto chaoticky sbíhají a rozcházejí pod různými úhly, což vede k tomu, že fotografie nepůsobí uceleně a náhodnému pozorovatli se může zdát, že se jedná o koláž. Fotografie slouží jako naléhavá obžaloba moderní české materialisticko-konzumní společnosti zaměřené primárně na hromadění hmotných statků a nezamýšlí se nad duchovním aspektem věcí. Dnešní člověk by neměl zapomínat na souvislosti a měl by usilovat o to, aby krajina ve své komplexnosti působila harmonickým a vyváženým dojmem.  

Můj výklad může sloužit pouze jako jeden z mnoha možných způsobů interpretace, přičemž budu rád za případné konfrontace s odlišnými intelektuálními náhledy.  

;-) :-D

00:15 11.08.2009 [id:71]


Žádná z těchto fotek nesmí být veřejně použita bez souhlasu majitelů autorských práv.